

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 100 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 22.7 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 2.5 mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 470 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Resolution | 2 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Configuration | MUX-ADC |
Stock: 1248
Distributors
pcbx
Unit Price$7.12992
Ext.Price$7.12992
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.12992 | $7.12992 |
| 10 | $6.23712 | $62.37120 |
| 25 | $5.65602 | $141.40050 |
| 50 | $5.12906 | $256.45300 |
| 100 | $4.65115 | $465.11500 |
